Çarşamba, Ekim 18, 2017
Ana Sayfa / ASKERİ Parkurlar / Özel Kuvvetler Astsubay Alımı Fiziki Yeterlilik Parkuru

Özel Kuvvetler Astsubay Alımı Fiziki Yeterlilik Parkuru

Özel kuvvetler bünyesine alımı yapılacak olan dışarıdan astsubay alımında uygulanacak olan parkur ve detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Özel Kuvvetler Astsubay Alımı Fiziki Yeterlilik Parkuru

astsubay-fizikiyeterlilik

ozelkkast


FYT UYGULAMA ESASLARININ AÇIKLAMASI (TABLO-2’NİN DEVAMI)

1. FYT 100 puan üzerinden değerlendirilir. Adayların FYT notu, her branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilir. 60 puan ve yukarı not alan adaylar başarılı kabul edilir.

2. Adaylar TABLO-2’de sırasıyla belirtilen barfiks, mekik, şınav ve 2400 m. koşu branşlarından sınava tabi tutulur.


FİZİKİ YETERLİLİK TESTİ AÇIKLAMALARI

1. BARFİKSTE KOL ÇEKME:

Hareketin yapılışı: “Çık” komutu ile eller omuz genişliğinde açık, başparmak barın altından diğer parmaklar barı üstten tutacak şekilde (serçe tutuşu) barfiks kavranır. Bacaklar gergin, kapalı pozisyondadır.

“Başla” komutu ile vücut pozisyonu bozulmadan çene barın üzerine çıkacak şekilde vücut kollarla yuları çekilir, kollar gergin olana kadar vücut aşağıya indirilir.

Barfiks yaparken vücut pozisyonunun bozulması suretiyle (bel vurmak, çenenin barı geçmemesi, bardan aşağıya inerken kolların bükülü olması)


2. MEKİK HAREKETİ: (TABLO-2’NİN DEVAMI)

Hareketin yapılışı: Yardımlı yapılır. Yardımcı, ayaklardan tutarak bacakların yukarıya kalkmasını önler. Sırt üstü yatılır, eller omuz başlarında çapraz tutuşta, dizler bükülü, ayak tabanları yerde ve bitişik olmalıdır. Belden, vücut yere dik konuma gelene kadar doğrularak kalkmak ve tekrar yatmak bir tekrardır.

Mekik hareketi yaparken yere sırt üstü tam yatılmaması, yerden doğrulurken kalça vuruşu yapılması, ellerin omuzlardan çözülmesi ve vücudun yere dik konuma gelememesi gibi yanlış hareketler değerlendirmelerde dikkate alınmaz.


3. ŞINAV HAREKETİ:

Hareketin yapılışı: Cephe vaziyeti alınır. Sırt, karın, kalça ve bacak kasları gergin; vücut baştan topuğa kadar düz, vücut ağırlığı kollar üzerinde ve kollar gergin pozisyondadır. Dirsekler bükülerek, vücudun şekli bozulmadan, göğüs yere değecek kadar (omuzlar dirsek seviyesinin altına gelecek kadar) yaklaştırılır. Tekrar vücut kollar üzerinde kaldırılarak dirsekler düz hale getirilerek hareket tamamlanır.

Şınav hareketi yaparken vücudun düz konumunun bozulması, dirsekler bükülürken omuzların dirsek seviyesinin altına inmemesi, vücut kollar üzerinde kaldırılırken dirseklerin düz konuma gelmemesi gibi yanlış hareketler değerlendirmelerde dikkate alınmaz.


4. 2400 METRE KOŞU: (TABLO-2’NİN DEVAMI)

Koşu topluca yapılır. Koşuya başlamadan önce “Yerlerinize!” komutu verilir. Başlangıç çizgisinin gerisinde herkes yerini alındıktan sonra “Başla!” komutuyla koşu başlar. Koşu dereceleri kronometre ile ölçülür. Koşu bitiş çizgisini geçenlere sıralama kartı verilir. Sıralama kartını alanların dereceleri kronometreden bakılarak sınav kartlarına yazılır.

Kıyafet, mevsime göre şort-tişört veya eşofmandır ve asfalt zeminde koşmaya uygun spor ayakkabısıdır.

Koşu esnasında kestirmeden koşmak, başkasının veya başkalarının koşmasını bilinçli olarak engellemek, diskalifiye sebebidir. Koşuyu her ne suretle olursa olsun bırakmak, terk sebebidir. Koşuda diskalifiye olan veya koşuyu terk eden adaylara elendikleri takdirde koşu için ikinci bir şans verilmez.

İlginizi Çekebilir...

Özel Kuvvetler Subay Alımı Fiziki Yeterlilik Parkuru

Geçtiğim günlerde kapatılan subay okullarının ardında ilk defa dışarıdan alım yapan özel kuvvetler komutanlığının subay …

1 Yorum Var

  1. ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM ELİNİZE SAĞLIK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir